Планування лазні з бруса
Якщо Ви прийняли рішення збудувати дерев’яну лазню, в такому випадку без грамотного проекту не обійтися. Майбутня споруда буде комфортною лише тоді, коли її планування відображатиме потреби, вподобання та захоплення господарів. Тому перед тим, як розпочати будівництво, варто для себе чітко сформувати уявлення про те, якою бачите майбутню лазню та які функції (окрім основних) вона повинна виконувати.
Щоби створити грамотне планування, слід врахувати декілька важливих моментів.
Кількість людей, на яку розрахована лазня
Розмір споруди варто вибирати відповідно до кількості людей, які одночасно прийматимуть банні процедури. Якщо потрібна лазня для двох, тоді скромної будівлі 3,5х3,5 м буде достатньо. Якщо плануєте приймати банні процедури з сім'єю чи в компанії друзів, знадобиться дещо більша площа – від 6х6 м.
Кількість кімнат, їхні функції
Планування також залежить від розмірів споруди. У компактних лазнях є лише найнеобхідніші приміщення. Більш просторі мають різноманітніші варіанти планувань.
На перший погляд лазні до 30 м2 можуть здатися непривабливими, але насправді мають ряд переваг. Такі споруди економічні, оскільки для прогріву й стабільної підтримки температури в парній потрібно небагато часу та дров. Вони дешеві в будівництві, швидко вводяться в експлуатацію, займають мало місця й оригінально виглядатимуть в екстер’єрі навіть невеликої ділянки.
Все ж таки більшість розглядають лазню як повноцінний комплекс для комфортного й активного відпочинку. Тому замовники зазвичай обирають ті проекти, які передбачають не лише парну з мийною, а й зручну вітальню, простору терасу, зону для барбекю і навіть житлові кімнати.
Основні приміщення
Для нормального функціонування та зручної експлуатації, лазня обов’язково повинна мати декілька основних приміщень. Як правило, це парна, мийна та кімната відпочинку. Парна – головне приміщення лазні. Зазвичай цю кімнату влаштовують невеликою, щоби зекономити на опаленні та швидше досягати бажаної температури повітря.Розміри парної залежать від кількості осіб, які одночасно будуть знаходитися там. Щоби одна людина комфортно почувала себе та могла приймати банні процедури в будь-якому положенні, їй знадобиться близько 1,5 м2 площі. Оптимально, якщо в парній буде місце хоча б для двох-трьох осіб. Висота стелі повинна сягати 2,2-2,4 м.
У парній потрібно передбачити місце для печі, що є головним атрибутом лазні. Детальніше про вибір печі читайте в нашій статті.
Ще один важливий елемент парної – полиці. Їх розміщують на двох-трьох рівнях вздовж одної чи кількох стін. Оскільки нагріте повітря піднімається вгору, над верхніми рядами температура найвища, над нижніми – більш помірна. Таке розміщення полиць дозволяє кожному обрати для себе оптимальний тепловий фон.
Висота кожної полиці повинна сягати 30-40 см. Щоби людину, яка приймає банні процедури можна було вільно масажувати віником, відстань від верхньої полиці до стелі повинна становити 1,10-1,20 м.
Довжина полиць залежить від того, в якому положенні подобається паритися – сидячи чи лежачи. Найбільше задоволення від банних процедур можна отримати, якщо є можливість лягти на повний зріст. Тоді довжина лежаків повинна сягати 2,2 м. Щоби було зручніше, варто обладнати їх спеціальними підпорами для голови.
Полиці в лазні відрізняються шириною. Як правило, нижні не застосовують для банних процедур. У більшості випадків вони служать підставкою для людини, яка масажуватиме віником того, хто лежить на верхній полиці. Тому вони мають мінімальну ширину – 0,4 м. Натомість верхні рівні влаштовують завширшки 0,9 м. Такий розмір дозволить комфортно лежати людині з будь-якою комплекцією чи зручно сидіти впоперек лавки, підігнувши під себе ноги. Якщо Вам до вподоби паритися в сидячому положенні, тоді ширини 0,6 м буде цілком достатньо.
Для зручності, нижню полицю роблять не стаціонарною, а приставною. Таке рішення дозволить легко прибрати підлогу від залишків води й опалого листя з банних віників.
Щоби попередити появу грибка та плісняви, парна обов’язково повинна добре вентилюватися.
Мийна
Облаштування мийної також має дуже важливе значення, адже від цього буде залежати ефективність проведених у лазні процедур. У цьому приміщенні повинні зберігатися оптимально низька температура та відповідний рівень вологи, щоби людина могла знаходитися там достатньо довго.
Після парної завжди хочеться охолодитися. Це можна зробити за допомогою контрастного душу та пірнання в прохолодну воду, тому мийну потрібно обладнати душовою кабінкою чи купіллю.
Непоганим рішенням стане невеличке відерце з водою, розміщене під стелею. Смикнувши за шнурок такого відра, можна облити себе прохолодною водою та добряче збадьоритися.
Справжня розкіш – коли лазня розташована неподалік річки чи озера. Звичайно, така можливість є далеко не у всіх. Якщо Ви любите поплавати й фінансові можливості дозволяють, можна спорудити власний басейн. Тоді відпочинок у лазні стане кориснішим і принесе ще більше задоволення.
Якщо плануєте робити в лазні масаж чи косметичні процедури, в мийній можна встановити лавки чи лежаки.
Кімната відпочинку
По-справжньому комфортну лазню складно уявити без кімнати відпочинку. Тут можна відновити сили у веселій компанії друзів чи рідних після комплексу водно-оздоровчих процедур.
Навіть якщо лазня зовсім невелика, у кімнаті відпочинку обов’язково повинні бути диван чи лавки, стіл, вішак і полиці для взуття. Для досягнення цілковитого комфорту, приміщення можна обладнати необхідними електроприладами, наприклад телевізором, холодильником, мікрохвильовою піччю, електрочайником тощо.
Інтер’єр можна оформити в будь-якому стилі. Головне – щоби вигляд кімнати був Вам до душі, а відпочинок у цьому місці приносив лише задоволення. Єдине, на що хочемо звернути Вашу увагу – всі елементи для облаштування відпочинкової кімнати повинні бути стійкими до впливу вологи та перепадів температур, високоякісними та довговічними, а їх склад – без вмісту шкідливих речовин.
Чи є потреба в додаткових приміщеннях
Окрім основних приміщень, у лазні бажано передбачити санвузол, місця для переодягання та зберігання банних аксесуарів (рушників, халатів, головних уборів тощо). Відсутність таких приміщень може спричинити незручності для відпочивальників. Якщо площа лазні невелика, деякі кімнати можна об’єднати. Наприклад, мийну з санвузлом, роздягалку з кімнатою відпочинку.
Лазня з мансардою – ідеальне рішення для сімейного відпочинку та прийому гостей в будь-яку пору року. Порівняно з двоповерховою спорудою, її вартість обійдеться дешевше. Мансардний поверх надасть лазні оригінальнішого вигляду й дозволить найбільш раціонально використати житлову площу споруди. Це дуже вигідне рішення, якщо Ви проживаєте за містом лише декілька місяців на рік, оскільки можна зекономити на будівництві повноцінного дерев’яного будинку.
Завдяки мансардному поверху, лазня стане більш функціональною, адже її можна буде використовувати як парний комплекс і водночас як гостьовий будинок. На першому поверсі можна розмістити парну, санвузол, мийну та відпочинкову кімнату, на другому – влаштувати спальню. Якщо немає потреби в кімнаті для гостей, то можна розмістити більярдний стіл чи організувати спортзал. Комфорту та затишку мансардному поверху додасть невеличкий балкон.
Лазня з терасою підійде для тих, хто любить поєднувати банні процедури з відпочинком на свіжому повітрі. Така конструкція дозволяє зробити споруду більш функціональною та надати фасаду оригінальнішого вигляду. Тераса вигідно доповнить вигляд лазні, особливо якщо її прикрасити квітами.
На терасі зазвичай передбачають зону для барбекю. У літній період тут можна розмістити меблі для відпочинку й влаштовувати приємні посиденьки з близькими людьми, адже на природі і їжа смачніша, і відпочинок принесе більше задоволення.
На нашому сайті розміщені типові проекти лазень з бруса, серед яких можна вибрати той, який буде до душі. При необхідності, у Вас буде можливість корегувати планування, щоби максимально наблизити його до свого ідеалу. І навіть якщо жодне з готових рішень не приглянеться, наші архітектори створять спеціально для Вас індивідуальний проект лазні.