Пиломатеріали
Будівництво

UARU
Пиломатеріали (067) 807 35 74
Будівництво (067) 623 67 89
банер

Типи пічок для лазні

Щоби лазня була комфортною для відвідувачів, приносила лише користь і максимум задоволення, варто уважно поставитися до вибору пічки.

На сучасному ринку представлений широкий асортимент приладів для банних процедур. Людина, яка ніколи не стикалася з цим питанням, може легко заплутатися. Аби уникнути прикрих помилок, радимо заздалегідь ознайомитися з основними характеристиками всіх типів пічок. Це допоможе без зайвих труднощів прийняти правильне рішення й створити лазню своєї мрії.

Хороша піч обов’язково повинна відповідати наступним критеріям:

 • Мати високий рівень пожежної безпеки;
 • Бути зручною в експлуатації;
 • Володіти достатнім рівнем потужності (щоби нагріти потрібну кількість води, повністю опалити парну, а після закінчення банних процедур – висушити приміщення);
 • Мати широкий діапазон регулювання потужності;
 • Бути виготовленою з якісного матеріалу;
 • Мати хороший парогенератор, теплоакумулятор і добре продуману систему регулювання конвекції.

Якими бувають пічки для лазні?

Сучасні пічки поділяють за різними ознаками. Ми пропонуємо розглянути основні класифікації приладів для обігріву парної, щоби зрозуміти яка модель найкраще підійде конкретно Вам.

За типом палива:

 • Дров’яні;
 • Електричні;
 • Газові;
 • Комбіновані.

Ті, хто обожнює  спостерігати за палаючим вогнищем, слухати милозвучне потріскування дров, а сам процес розпалювання парної сприймає як ритуал, однозначно обирають дров’яні печі. Якщо не хочете мати лишнього клопоту із заготуванням і зберіганням дров,  варто надати перевагу більш зручним і сучасним варіантам – газовим і електричним приладам.

За типом матеріалу:

 • Цегляні;
 • Чавунні;
 • Металеві.

Поціновувачі традиційних лазень надають перевагу цегляним печам. Вони здатні забезпечити унікальний мікроклімат в парній і створити вишуканий інтер’єр. Однак такі конструкції досить габаритні, потребують зведення масивного фундаменту і навиків кваліфікованого пічника. Прихильникам практичних рішень підійде чавунна чи металева піч. Детальніше про вибір матеріалу для банної пічки читайте в нашій наступній статті.

За типом кам’янки: 1449009854_otkrytaya-kamenka-v-bane

 • Відкриті;
 • Закриті.

Відкриті кам’янки зазвичай застосовують в електропечах. Вони доречні в тих випадках, коли під час одного розпалювання парної банні процедури прийматимуть одночасно декілька людей. Камені укладають безпосередньо на паливник. Це сприяє швидкому нагріванню парної. Температура каміння може сягати до 200° С, однак під впливом води воно швидко охолоджується. Щоби довше підтримувати стабільну температуру в лазні, камені потрібно накривати спеціальною екранною кришкою.

zakryta_kamyanka_

Порівняно з відкритою, закрита кам’янка потребує більшої кількості каменів, довше нагрівається, проте тепло утримує до двох діб.  Вона обладнана спеціальними дверцятами, що розташовані на рівні верхнього ряду каміння. Дверцята залишають зачиненими до тих пір, поки паливо в пічці повністю не згорить. Щоби прогріти парну, дверцята відчиняють за декілька годин до початку банних процедур.

Для печі з відкритою кам’янкою характерні високий рівень температури та суха пара. Натомість закрита підійде любителям відносно низьких температур, вологої та м’якої пари.

 

За температурою зовнішніх стінок:

 • Холодні;
 • Гарячі.

У гарячих пічок температура зовнішніх стінок може сягати до 100 °С. Вони підійдуть для будь-яких лазень. Найчастіше їх встановлюють там, де відсутні інші джерела тепла. Недолік таких пічок полягає в складності регулювання температурного режиму та рівня вологи.

Стінки холодних пічок прогріваються до 40-50° С. Ці прилади оснащені спеціальними каналами, куди спочатку прибуває холодне повітря з парної, а виходить уже нагріте. Відкривання та закривання цих каналів дозволяє регулювати температуру в приміщенні.

За принципом роботи:

 • Періодичного (прямого) нагріву;
 • Безперервного (постійного) нагріву.

Пічки періодичної дії зазвичай мають масивну цегляну кладку. Вони потребують великої кількості каміння, що розміщується на металевій решітці над топкою і нагрівається відкритим полум’ям. Температура кам’яної засипки в нижній частині може сягати 1000о С, у верхній – 500о С, завдяки чому утворюється суха пара. Банні процедури можна розпочинати лише після повного згорання палива. Печі періодичного нагріву довго розпалюються, зате зберігають тепло протягом всього дня.

Печі постійної дії розпалюються до нижчих температур і потребують меншої кількості каменів, що розміщуються над топкою в спеціальному металевому ящику. Температура кам’яної засипки може сягати 300-350° C. Головна перевага таких пічок – не потрібно чекати, щоби паливо повністю перегоріло. Бані процедури можна приймати навіть під час розпалювання парної.

Розміщення топки:

 • Вбудовані;
 • Виносні.

imageВбудовану топку розміщують безпосередньо в парній, а виносну монтують у стіновому пройомі. В останньому випадку піч можна розпалювати з сусіднього приміщення. Це дає можливість одночасно обігріти декілька кімнат, зекономити місце в парній, забезпечити більш сприятливий мікроклімат і вищий рівень пожежної безпеки.

Виносна топка має вигляд звичайного каміна. Як правило, її розміщують у кімнаті відпочинку й оснащують спеціальним екраном із жаростійкого скла. Таке рішення дозволяє надати пічці привабливого вигляду та спостерігати за красою палаючого полум’я.

Теплова потужність

Вибір печі з необхідною тепловою потужністю в першу чергу залежить від розміру парної.

Щоби прогріти оббиту вагонкою парну площею 22 м2, потрібно 12 кВт. Якщо стіни з бруса, теплової потужності знадобиться дещо більше – 18 кВт. Коли є потреба в прогріві сусідніх приміщень, вибирайте пічку з потужністю 26 кВт. Хоча якщо не шкодувати часу на прогрів, то цю цифру цілком можна зменшити в півтора рази.

При достатній тепловій потужності пічки, оптимальний час прогріву парної до 50о становить півгодини влітку, а зимою – годину.

Якість пари

Невід’ємна ознака справді хорошої лазні – наявність легкої пари, яку можна отримати при температурі повітря до 85° С. Для забезпечення такого мікроклімату в парній,  камені потрібно розігріти до 500 °С і поливати гарячою водою. За таких умов створюється ризик отримання опіків, оскільки підвищується температура повітря в приміщенні. Щоби легко вирішити цю проблему, радимо придбати піч з парогенегатором. Такий прилад нагрівається значно швидше, ніж камені, допоможе досягнути бажаної температури та відповідної якості пари в лазні.

Камені для пічок

kameni_dlya_pichok

Практично жодна з сучасних пічок не обходиться без каменів, застосування яких дозволяє створити найбільш сприятливі умови в парній.

Камені для пічок повинні бути стійкими до тривалого впливу високих температур, володіти здатністю накопичувати та поступово віддавати тепло і при цьому не тріскати. Цим характеристикам найбільше відповідає каміння вулканічного походження. Якщо такого немає, можна застосовувати граніт чи базальт. Щоби забезпечити хорошу циркуляцію повітря, камені повинні мати круглу форму і відшліфовану поверхню.

Перед використанням, камені обов’язково потрібно промити під проточною водою. Їх укладають шарами: спочатку великі, потім середнього розміру, далі – знову великі. Між рядами варто залишати щілини, щоби нагріте повітря добре проходило. У піч слід завантажувати тільки екологічно чисті камені. Їхня маса на один м2 повинна становити від 2,5 до 6 кілограм.

Важливо!

Яку б пічку Ви не обрали, ми ні в якому разі не рекомендуємо встановлювати її самостійно. Наслідки неправильного монтажу і недотримання правил техніки безпеки можуть бути фатальними. Краще не ризикуйте власною безпекою та здоров’ям близьких і довірте цю справу фахівцям.

Поділитись:

Попередня стаття: Електрична піч для лазні

Наступна стаття: Дров'яна піч для лазні

Калькулятор
Бюджет (грн)
Гараж
12 Поверхів
Площа будинку (м2)