Реставрація дерев'яного будинку
1. Реставрація дерев'яного будинку
Дерев’яні будинки відомі своєю довговічністю та надійністю. Це хороший та популярний вид житла на сьогодні, який характерезується сприятливим мікрокліматом , використанням екологічно чистих матеріалів та підвищеним комфортом всередині.
Але для того, щоб житло зі зрубу надовго зберігало свої відмінні властивості, потрібно правильно та своєчасно за ним доглядати.
У разі, якщо такі роботи проводилися невчасно та неналежним чином, то будинок може прийти у непридатний для експлуатації стан. Тоді варто провести відповідні реставраційні роботи, щоб повернути житлу його естетичну привабливість та функціональність.
Реставрація дерев’яного будинку – це комплекс робіт, спрямований на відновлення первинного стану житла, який передбачає такі процеси як: шліфування, утеплення та герметизація, поновлення лакофарбового покриття.
Усі реставраційні роботи розпочинаються з обстеження стану стін зовнішнього фасаду будинку, виявлення можливих пошкоджень, посиніння, грибків тощо.
На підставі цих даних визначається об’єм та обсяг реставраційних робіт, їх види та кількість необхідних матеріалів, терміни їх виконання.
Реставраційні роботи дерев’яних будинків передбачають такі основні процеси:
- Шліфування.
- Герметизація.
- Поновлення лакофарбового покриття.
Шліфування зрубу
Шліфування зрубу – це процес, що здійснюється з метою покращення естетичного вигляду дерев’яних брусів, усунення дрібних тріщин, нерівностей та кращого щеплення з лакофарбовим покриттям. Тобто, по своїй суті, це підготовчі роботи, при яких верхній шар зрубу(1 – 2 мм) знімається разом з лакофарбовим покриттям та місцями, що були пошкоджені грибками та пліснявою.
Шліфування дерев’яного зрубу здійснюють в таких випадках:
- У разі потемніння деревини, результатом чого є втрата житлом своєї естетичної привабливості. Разом з тим, шліфування зрубу повертає дереву його привабливість і воно стає світлішим, ніби щойно зрубане.
- У випадку, коли має місце біологічне пошкодження дерева, а саме: грибки, пліснява тощо.
- Шліфування – є відмінним підготовчим етапом перед фарбуванням та покращує зчеплення лакофарбового покриття з деревом.
Після шліфування деревина очищається та набуває свіжу текстуру, стіни зрубу вирівнюються та менше поглинають фарби.
Процес шліфування є досить трудомістким та включає в себе декілька етапів:
- Спочатку грубими насадками знімають шар лаку та існуючі дефекти, пошкоджену деревину.
- Після цього дрібнозернистим наждачним папером виконують більш делікатну роботу: прибирають піднятий ворс та надають дереву ідеальної гладкості.
Шліфування потрібно здійснювати вздовж волокон брусу при вологості не більше як 20%.
Так як під час шліфування брусу утворюється багато пилу, то здійснювати ці роботи потрібно, використовуючи захисні засоби для очей та дихальних шляхів.
Після шліфування поверхня стін зрубу стає готовою до наступних етапів реставраційних робіт.
Герметизація
Так як дерево – це природній «живий» будівельний матеріал, то із часом в залежності від кліматичних умов та особливостей експлуатаії, деревина втрачає свою вологість, внаслідок чого з’являються тріщини.
Для вирішення цієї проблеми можна здійснити герметизацію щілин, а також герметизацію міжбрусових швів.
Основними завданнями герметизації є:
- згладжує усі недоліки будівництва;
- надає стінам будинку доглянутий вигляд та естетичну привабливість;
- забезпечує збереження тепла всередині приміщення.
Герметизація передбачає проведення певного комплексу робіт, а саме:
- В першу чергу, очищаються шви, видаляються всі забруднення та пил. Варто відмітити й те, що якщо утеплювач зносився, то його слід замінити. Це може бути синтепон чи інший утеплювач.
- Безпосереднє нанесення герметика. Найкраще це робити за допомогою спеціального пістолета. Попередньо зверху та знизу, шов можна відокремити малярським скотчем. Це дозволить не забруднити решту стіни герметиком. Носик пістолета направляється в шов та рухається з постійною швидкістю. Вирівняти нанесений герметик можна шпателем, змоченим у воду. Всі забруднення слід швидко витирати до моменту їх висихання, бо потім це зробити буде вкрай важко.
Герметики володіють хорошою стійкістю до ультрафіолетового випромінювання та відмінно зберігають свою еластичність при низьких температурах.
Інструменти, які використовуються для герметизації: набір шпателів, дерев’яні лопатки, пістолет.
Поновлення лакофарбового покриття
Це завершальний етап реставраційних робіт.
Коли попередньо виконані усі роботи, можна приступити до нанесення лакофарбового покриття.
Фарбування передбачає такі етапи:
- В першу чергу видаляємо бруд, пил з поверхні стін зовнішнього фасаду.
- Вибираємо антисептик та фарбу. Антисептик захищає дерево від синяви та цвілі.
Фарбування зрубу забезпечує надійний захист поверхні деревини від негативних впливів навколишнього середовища. В залежності від бажаного ефекту, можуть використовуватися кольорові фарби, прозорі на напівпрозорі.
Відносно кольорового рішення по фасаду, то воно може бути різним. Разом з тим, треба звертати увагу на такі особливості:
- кольорова гамма повинна відповідати стилістиці будівлі;
- потрібно враховувати розміщення будівлі в просторі, оскільки яскраві кольори швидко вигорають на сонці;
- світлі тони надають легкості будівлі та роблять її візуально більшою.
Такі роботи не варто проводити в дощову погоду чи спеку. Лакофарбове покриття повинно бути призначене для зовнішніх стін фасаду.
2. Вартість реставраційних робіт
Вартість реставраційних робіт дерев’яного житла залежить від багатьох факторів, а саме:
- Розмірів споруди;
- Житлової площі;
- Стану будинку на момент реставрації;
- Масштабів робіт, що передбачаються.
Відмітимо, що будь-який будинок потребує належного догляду, в тому числі і житло зі зрубу. Головне не допускати того, щоб він прийшов у повністю не придатний для життя стан. Адже, тоді такі реставраційні роботи будуть набагато витратніші та об’ємніші.
Компанія "Дереводім" надає повний спектр послуг із рестраврації дерев'янних споруд який включає відбілювання, шліфування, лакування та герметизацію. Більше дізнатись про послуги реставрації, взнати ціни та замовити послугу можна на сторінці про реставрацію.
Детальніше: https://derevodim.com.ua/restoration