- Вступ
- Для чого використовують брус?
- Особливості будівельного матеріалу
- Види брусу
- Вибір оптимального розміру
- Висновок
Вступ
Будівлі з дерева – це не лише тренд та престиж, а й гарантія якості та спосіб забезпечення комфортного рівня життя. Звісно, проживання в дерев’яній оселі відрізняється від життя в цегляному або ж у домі з СІП-панелей. Власники зрубів менше хворіють, мають хороший сон та відмінну працездатність. Для будівництва дерев’яних конструкцій найчастіше використовують брус, який є багатофункціональним та надійним матеріалом.
Для чого використовують брус?
Передусім розпочнемо з самого визначення терміну. Отож, брус – це спиляна з чотирьох боків колода. Пиломатеріал застосовується практично в кожній галузі будівництва, адже має багатофункціональне призначення. Окрім зведення стін, його використовують для монтажу кроквяної системи даху чи міжповерхового перекриття. Для виготовлення брусу, дерево підбирається особливо ретельно. Від породи та якості деревини залежить надійність та довговічність конструкцій.
Особливості будівельного матеріалу
Будівельний брус виготовляється переважно із дерев хвойних порід. Найбільш поширеним та надійним варіантом є сосна, що вирізняється своїми найкращими фізико-технічними характеристиками:
- висока густина (середня густина соснової деревини 12% вологості становить 520 кг/м3, тоді як густина деревини смереки тієї ж вологості – 410 кг/м3);
- щільність (внаслідок щільності, стіни з сосни найменше втягують вологу, менше підвладні процесам загнивання, ураженню грибками та комахами);
- міцність (сосна характеризується найвищими показниками міцності та ударної в’язкості);
- стійкість до утворення тріщин (внаслідок щільності та вищому вмісту смоли, він менше піддається утворенню тріщин);
- найменша кількість випадаючих сучків (в деревині сосни сучки більші в діаметрі у порівнянні зі сучками ялиці чи смереки, але їх кількість значно менша. Переважна їх більшість – «живі» сучки, що не висихають і не випадають);
- естетична привабливість (наявний ефектний, чітко виражений текстурний малюнок).
На сучасному ринку будівельних матеріалів, брус можна підібрати залежно від побажань, його характеристик та розмірів. Розглянемо детальніше, які ж види пиломатеріалу представленні для українських споживачів.
Види брусу
Існує кілька різновидів:
- профільовані;
- клеєні;
- оциліндровані;
- утеплені.
Профільований брус – це матеріал, який виготовляють шляхом спеціальної механічної обробки при якій на колодах випилюються певні пази і шипи для максимально щільного їх прилягання. Сама колода є цілісною та квадратної форми. Такий матеріал забезпечує високу теплоізоляцію, стійкий до механічних ушкоджень і не вимагає шліфування. Проте, на відміну від оциліндрованого, такі пиломатеріали більше піддаються розтріскуванню.
Оциліндрований брус – це брус, якому з допомогою спеціалізованого обладнання надають круглий перетин. В кожній колоді з допомогою чашко зрізального верстату робиться посадочне місце, щоб кожна колода щільно прилягала один до одного та гарантувала тепло та комфорт всередині будинку. Крім того, на кожному з них робиться спеціальний пропил, так званий компенсаційний паз - поздовжній проріз у колоді, що допомагає зняти напругу деревини та запобігти подальшому розтріскуванню стін зрубу. Такий пропил здійснюють на спеціальному обладнанні одразу після виготовлення кругляка.
Клеєний брус – це багатошарова колода квадратної форми з сухих порізаних дощок, що підігнані за розміром та склеєні між собою. Матеріал вирізняється надзвичайною міцністю та стійкістю. Конструкція з клеєного бруса фактично не дає усадки, але при виробництві даного будівельного матеріалу повністю руйнується природна деревна структура колоди.
Як бачимо, кожен вид має як плюси, так і мінуси, тому остаточним при виборі матеріалу стає справа смаку власника майбутнього зрубу.
Вибір оптимального розміру
Обрати правильну товщину брусу для будинку – це запорука комфорту та затишного проживання в ньому. Для будинків, в яких планується цілорічне проживання, віддати перевагу краще брусу з більшим діаметром 200 мм або 150х150, у випадках, якщо мова йде про профільований або клеєний. Крім того, бруси бувають різного розміру і для дачних домівок можна вибрати матеріал меншого діаметру чи січення. На зображеннях представлений перелік стандартних розмірів матеріалу.
Висновок
Будівлі з бруса просто та швидко монтуються, є екологічно чистими та привабливими, а сам матеріал відрізняється високими експлуатаційними характеристиками та довговічністю. Всі види брусу можна використовувати для будівництва житлових будинків для цілорічного проживання, дачних чи гостьових помешкань, будівель господарського призначення. Головне – це правильно вибрати оптимальний розмір та якісний матеріал. Компанія "ДеревоДім" ретельно обирає матеріали для виробництва, та використовує для будівництва бруси найвищої якості, що дозволяє вже більше 10 років успішно втілювати проекти.
Цікавитесь будинками з брусу?
Ми усе Вам детально розповімо