Особливості ландшафтного дизайну двору для дерев’яного будинку
Вступ
Красивий та комфортний будинок є важливим для господарів. Однак, композиційну ідилію становить не лише хороше житло, а й довершена прибудинкова територія. Красиво та функціонально оформити подвір’я – це справжній виклик для власників. Почерпнути ідеї для двору приватного будинку, використати кожен клаптик землі, здійснити розподіл на зони, підібрати рослини та декор, все це вимагає часу та пильної уваги. Пропонуємо інформацію та основні поради, що стануть в нагоді при розробці ландшафтного дизайну для дерев’яного будинку.Планування двору
Приступаючи до складення плану прибудинкової території потрібно прийняти рішення стосовно майбутньої стилістики. Першим кроком стає створення списку з переліком усіх обов’язкових та бажаних об’єктів, які потрібно буде розмістити навколо дому. Обов’язковими об’єктами можна вважати технічні та господарські будівлі, бажані – декоративні елементи, що допоможуть облагородити територію та надати їй красивий вигляд. Планування двору в дерев’яному будинку – дуже відповідальний процес, оскільки потрібно правильно розмістити обов’язкові об’єкти та зони для розваг. Наведемо орієнтовний перелік рекомендованих для облаштування у дворі об’єктів та зон:- Гараж або звичайне місце для паркування. Навіть якщо ви не є власником автомобілю та не плануєте в майбутньому придбати транспорт, місце для нього не буде зайвим та може стати в пригоді для ваших гостей;
- Господарські будівлі, серед яких: літні кухні, гостьові будинки, майстерні і т.д;
- Зелені насадження. Сюди відносяться як і ті, що слугуватимуть живим декором, так і город, овочеві грядки, садок;
- Місця для відпочинку та розваг: альтанка, басейн, ігровий майданчик;
- Доріжки для пересування по території;
- Система освітлення.
В Україні суворі вимоги до розташування житлових будівель та інших архітектурних об’єктів щодо меж ділянки. Якщо здійснюючи облаштування двору, ви запланували будівництво господарських будівель та гостьових будиночків, потрібно пам’ятати, що вони мають розміщуватися на відстані не менше 3 м. від кордону з сусідами, а якщо відразу за його межами проходить автомагістраль — то не менше 6 м.
Ландшафтний дизайн переднього двору
Перше враження про господаря у гостей складається ще у той момент, коли вони бачать територію перед будинком. В західному світі та Америці давно усталена традиція створювати цілу композицію парадного двору. До цієї справи підходять надзвичайно відповідально, частіше замовляють ландшафтних дизайнерів, а в інших випадках залучають до справи усю сім’ю. Ваш парадний двір повинен створювати повний тандем з природним ландшафтом. Якщо територія близько до жвавої вулиці, озеленення має бути не нав’язливим та більш класичним у розумінні дизайну. Художнє, подекуди ексцентричне озеленення буде вдалим для житла, що заховане у затишних та спокійних кварталах. Дизайн двору перед будинком допускає й використання різноманітних фонтанчиків, статуй чи інших елементів декору, які вдало підкреслюють особливості пейзажу.Облаштування заднього двору
Найбільш потаємне місце на подвір’ї, яке не помітне чужому оку. Саме тут можна по справжньому відпочити у хорошій компанії, дітям розважатися та побайдикувати після дня у школі, любителям саду-городу, знайти натхнення в улюбленій справі. Дизайн двору може бути найрізноманітнішим та головне щоб він включав всі зони, необхідні для господарів. Наведемо декілька порад стосовно облаштування окремих ділянок території.- Місце для обідньої зони просто неба. Навіть маленький простір дозволяє встановити невеликий стіл та кілька стільців, для того, аби ви могли насолодитися трапезою на свіжому повітрі. Матеріал, колір та фактуру меблів потрібно підбирати до огорожі та самого будинку. Місце краще облаштувати твердою поверхнею, це може бути кам’яна кладка, бруківка, садовий паркет або гумове покриття. Стежки можна облаштувати з того ж матеріалу. Свіжості обідній зоні нададуть рослини у глечиках, горщиках чи інших декоративних місткостях.
- Куточок для барбекю. Якщо ви спланували місце для обіду, то краще при оформленні заднього двору подбати й про облаштування місця для приготування їжі на відкритому вогні. З урахуванням норм пожежної безпеки, зону краще розміщувати на відстані від легкозаймистих об’єктів. Для облаштування підлоги, перевагу потрібно віддати температуростійким матеріалам. Найчастіше зустрічається поєднання обідньої зони та куточку для барбекю, але стіл, стільці та дивани потрібно розміщувати на безпечній відстані, щоб дим та висока температура не завдавали незручностей.
- Зона відпочинку – місце, про яке мріє кожен. Над цією зоною можна облаштувати навіс, який буде захищати від палючого сонця чи опадів, але часто її залишають просто неба. Для оформлення використовують різноманітні диванчики, м’які стільці, які можуть бути стандартними чи підвісними, маленькі столики, різноманітні лампи та ліхтарики, а також текстиль. Про останній, до речі, не потрібно забувати у погану погоду, якщо над відпочинковою зоною немає накриття. Не хотілось би щоб красу, створену з любов’ю та пильною увагою зіпсував дощ.
Дизайн доріжок в приватному будинку
До кожної з зон двору має бути зручний доступ. Щоб не топтати свіжий, зелений газон, не пробиратися крізь увесь декор до місця призначення, варто ретельно продумати всі доріжки та зробити їх максимально функціональними та красивими. Декоративні доріжки в саду можуть стати справжньою родзинкою ландшафтного дизайну, якщо їх вдало облаштувати.Існує негласне правило стосовно ширини доріжок - 1-1.5 м. Для невеликих стежок, що ведуть господарів ділянки до самих таємних куточків двору – не менше пів метра завширшки.
Умовно їх можна розділити на два типи – суцільні та переривчасті. Матеріал для доріжок може бути різноманітний, але повинен відповідати таким вимогам: бути міцним та не слизьким у дощову погоду. Господарі віддають перевагу каменю, дереву, бетону та цеглі. Рідше використовують гумове покриття чи підручні матеріали. Доріжки в приватному будинку у стилі teppingstones стали особливо популярними. Елементи таких стежок ніби являють собою місця для установки стопи - ви рухаєтеся по великому камінню або зрізам колод, вкопаних в землю, що доволі сильно нагадує нам, як ми в дитинстві намагалися ходити лише по виступах, або не наступати на землю. Гарну, сучасну і практичну доріжку в такому варіанті можна зробити своїми силами.Рослини для двору
Навіть на найменшому дворику знайдеться місце для маленької клумби, різноманіття яких просто вражає. Розглянемо детальніше кожен тип рослинного шедевра:- Моноклумби. В такому квітнику саджають рослини одного виду. Ви можете наповнити її улюбленими трояндами, жоржинами чи іншими квітами, які радують своїм цвітінням тривалий час, або обрати рослини, які не мають квітів, а лише листя фантастичної форми та відтінків. Ідеї для клумб у дворі такого можна з легкістю знайти в інтернеті на сайтах компаній, що спеціалізуються ландшафтним дизайном.
- Регулярні. Для висадки обирають різні сорти рослин, які квітнуть в певний проміжок часу. Всіх їх розташовують таким чином, щоб клумба завжди була заквітчана.
- Нерегулярні. Цвітіння рослин, висаджених у такій клумбі радують господарів всю теплу пору року.
- Килимові. Висадка квітів для двору здійснюється дуже щільно та в чіткому порядку. Все це зроблено для того, аби створити надзвичайний ефект килимового покриття з візерунком.
- Вертикальні, або як їх ще називають «живі стіни». Здебільшого, для їх створення використовують рослини, які мають властивість плестись павутинкою.
- Підняті клумби. Дизайн клумби у дворі такого типу відрізняється особливостями конструкції – це може бути каркас з дерев’яних дощок, каміння, цегли, який засипають землею.
Вибір освітлення для прибудинкової території
Правильне світло та його достатня кількість – питання не лише краси, а й безпеки. Продумане освітлення ділянки приватного будинку допоможе створити неповторну атмосферу, підкреслити всі принади ландшафтного дизайну та зробити пересування територією безпечною. Все освітлення можна розділити на два типи: функціональне і декоративне. Перший варіант виконує свою безпосередню функцію – створити безпечні умови для ходи ділянкою в темну пору. Другий тип, декоративний, направлений на прикрасу території за допомогою світла.Спланувати освітлення приватного двору можна у різний спосіб. Найчастіше ліхтарі розміщують біля тих об’єктів, на які хочеться звернути увагу та вздовж доріжок. Якщо прибудинкова територія велика, відкривається більше простору для фантазії. На габаритних ділянках можуть знадобитися різні види освітлювальних приладів – від підвісних світильників для будівель до світлодіодних стрічок для великих дерев і чагарників.
Стосовно самих ламп, ліхтарів чи інших засобів освітлення двору теж існують певні правила. Перевагу краще віддати всесезонному та довговічному обладнанню. Для того, щоб бути в еко-тренді та заощадити на електроенергії, можна обрати засоби освітлення, які працюють від енергії сонця. Головне, у питаннях освітлення – це не переборщити з кількістю засобів, бо велика кількість світла буде негативно впливати як на господарів, так і на сусідів. Вуличне освітлення дерев’яного будинку має відповідати загальній стилістиці усієї території та окремим зонам. Для зони відпочинку підходять торшери, навісні лампи, світильники на стіл, які мають вигадливу форму, для доріжок можна обрати ліхтарики, що розташовані майже на рівні землі. Звісно ж не слід забувати про один з головних об’єктів на території – будинок. Підсвічування фасаду будинку – віяння сучасності, без якого зараз складно уявити дерев’яні котеджі. З допомогою світла можна підкреслити красу природної фактури зрубу, цікаві інтер’єрні рішення, доповнити загальну композицію.