Тріщини в стінах дерев'яного будинку, як цього уникнути
2016-03-15
Утворення тріщин – природна особливість деревини, з якою стикається кожен, хто вирішив збудувати дім з бруса. Щоби це явище не викликало у Вас остраху, у нашій статті ми пояснимо причини розтріскування стін зрубу, розкажемо як попередити й усунути таку проблему в своєму будинку.
Для будівництва використовують брус, з оптимальним рівнем вологості 21-24%. Під час експлуатації житла, деревина повільно висихає й змінюється в розмірах. Цей процес відбувається нерівномірно: верхні шари значно швидше втрачають вологу, а серцевина – повільніше. Внаслідок цього, в брусі з’являється напруга, що призводить до розтріскування. Повністю уникнути тріщин у дерев’яному будинку неможливо, проте певні заходи дозволяють суттєво зменшити їхню кількість і розміри.
Чинники, які перш за все впливають на розтріскування бруса – порода та сезон рубки деревини. Розглянемо детальніше кожен із них.
Сезон рубки деревини
Зважаючи на те, що дерево – природний матеріал, його літні та зимові цикли життя суттєво відрізняються. В зимовий період у дереві сповільнюється утворення та рух соків. З цієї причини брус, заготований взимку, вважають найкращим матеріалом для будівництва, адже він практично не містить вологи, тому найменш схильний до утворення тріщин.
Порода деревини
У нашій країні для спорудження дерев’яних будинків найчастіше використовують сосну, смереку та ялицю. Ми рекомендуємо замовникам і використовуємо для будівництва виключно деревину сосни. Завдяки високому вмісту смол, щільності та густини, тріщин у сосновому зрубі суттєво менше, вони не такі глибокі й розкриваються не настільки широко. Натомість тріщини смереки чи ялиці інколи досягають загрозливих розмірів і можуть розколоти брус.
Для того, щоби запобігти розтріскуванню дерев’яних стін, у процесі будівництва застосовують технологію компенсаційного пазування. Компенсаційний паз має вигляд прорізу, що проходить уздовж всього бруса. Його здійснюють на спеціальному обладнанні одразу після виточування кругляка. Глибина прорізу становить 20-30% від діаметру колоди. Компенсаційний паз – це, по суті, штучна тріщина, що допомагає зняти напругу між шарами бруса.
Фахівці компанії «ДеревоДім» індивідуально для кожного бруса визначають розміщення компенсаційного паза відносно серцевини. Такий підхід дозволяє спрямувати тріщини у потрібному напрямку: вертикально вгору – до компенсаційного паза, або вертикально вниз – до посадочного місця йтаким чином зробити їх візуально невидимими.
Зруб продовжує втрачати вологу протягом 4-6 років, при чому близько 80-90% тріщин виникають уже в перший рік експлуатації житла. Щоби зменшити їхню кількість, рекомендують забезпечити максимально повільний і рівномірний процес висихання деревини. Для цього потрібно, щоби будинок із моменту будівництва простояв принаймні один сезон без опалення.
Варто зазначити, що тріщини абсолютно не впливають на довговічність і теплоізоляційні властивості будинку. Проте, щоби запобігти потраплянню в зруб вологи й шкідників, а також надати стінам естетичного вигляду, ми все-таки рекомендуємо усувати їх. Для цього тріщини заповнюють синтепоном і заробляють герметиком.
Утворення тріщин – природний і невідворотний процес у дерев’яному будинку. Проте завдяки правильній заготівлі, дотриманню технологій будівництва й експлуатації житла, можна уникнути розтріскування стін зрубу. Завдяки цьому, житло стане надійною фортецею для Ваших рідних і буде тішити своїх господарів упродовж багатьох років.