Пиломатеріали
Будівництво

UARU
Пиломатеріали (067) 807 35 74
Будівництво (067) 623 67 89
банер

Узаконення самовільного будівництва

 1. Узаконення самовільного будівництва
 2. Будівельна амністія. Об’єкти, на які вона поширюється
 3. Документи, що потрібні для амністії

1. Узаконення самовільного будівництва

Зведені без дозвільних документів будівлі вважаються самовільним будівництвом.

Відсутність дозвільних документів автоматично перетворює зведений об’єкт в нелегальну будівлю, яка не може бути продана, передана у спадок, подарована і т.д.
Узаконення самовільного будівництва є досить актуальною темою.

dozvoly

Адже часто трапляється так, що фактичні власники живуть роками в будинках, яких де-юре не існує. Якщо у вас є об’єкт нерухомого майна, який підпадає під поняття «самочинно збудований» і Ви не знаєте як отримати право власності на нього, Вам буде цікаво дізнатись у цій статті, з чого почати процедуру узаконення самочинного будівництва і як працює закон про будівельну амністію.

Поняття “узаконення самовільного будівництва”

Узаконення будинку ( самобудови ) – це процес, що передбачає приведення до вимог законного стану фактично існуючого будинку, споруди, господарської будівлі шляхом розроблення планувальної будівельної документації, подачі повідомлення чи дозволу про початок будівельних робіт, проведенні технічної інвентаризації, введенні в експлуатацію та наступному правовому закріпленні за допомогою державної реєстрації майнових прав на нерухоме майно.

На сьогодні в Україні діє «будівельна амністія», що дозволяє ввести в експлуатацію деякі будівлі, що були зведені без дозволів.

2. Будівельна амністія. Об’єкти, на які вона поширюється

“Будівельна амністія” поширюється на такі об’єкти самовільного будівництва:

 • індивідуальні житлові, дачні та садові будинки, загальною площею до 300 квадратних метрів;
 • господарські, присадибні будівлі й споруди, загальною площею не більше 300 квадратних метрів, зведені в період з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року;
 • будівлі й споруди сільськогосподарського призначення, побудовані до 12 березня 2011 року.

Для того, щоб до цих самобудів можна було застосувати амністію, вони повинні відповідати цільовому призначенню земельної ділянки та пройти технічне обстеження.

2. Документи, що потрібні для амністії

 1. заява про прийняття об’єкта в експлуатацію (якщо власник об’єкта не один, тоді необхідно, щоб усі вони підписали цю заяву);
 2. паспортні дані власника “самобуду”;
 3. технічний паспорт із відміткою про проведене технічне обстеження (завірена копія);
 4. примірник заповненої декларації про готовність об’єкта до експлуатації;
 5. звіт про проведення технічного обстеження (крім випадків, передбачених пунктом 5 розділу ІІ Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд сільськогосподарського призначення, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт);
 6. засвідчені у встановленому порядку копії документів, які посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою відповідного цільового призначення, де розташовано самобуд.

Нерухомість амністуватимуть за спрощеною та прискореною процедурою. Зібрані документи та заяви необхідно подати до органу Державної архітектурної будівельної інспекції , де їх розглядатимуть протягом 10-ти робочих днів і прийматимуть рішення щодо прийняття об’єкта в експлуатацію. При цьому штрафні санкції за самовільне будівництво та експлуатацію таких об’єктів до власників/користувачів земельних ділянок не застосовуватимуться. Суттєва особливість цієї будівельної амністії – це те, що кінцевого терміну її дії, на відміну від попередньої, немає.

Складнощі, які можуть виникати в процесі легалізації самовільного будівництва, це правильне заповнення форми декларації про введення в експлуатацію самочинного будівництва. Для того, щоб швидко узаконити самовільне будівництво, цю процедуру спростили. Зміни передбачають можливість подання заяви про прийняття об’єкта в експлуатацію, а також всіх необхідних документів через електронну систему здійснення декларування та дозвільних процедур.

Процес легалізації самовільних будівництв є особливо важливим, адже надає можливість своїм власникам продати, подарувати, передати будинок у спадок, здати в оренду і т.д.

Цікавитесь узаконенням самовільної забудови?

Ми усе Вам детально розповімо

Безкоштовна консультація

Поділитись:

Попередня стаття: Дозвіл на будівництво житлового будинку

Наступна стаття: Сходи в дерев'яному будинку

Калькулятор
Бюджет (грн)
Гараж
12 Поверхів
Площа будинку (м2)