Пиломатеріали
Будівництво

UARU
Пиломатеріали (067) 807 35 74
Будівництво (067) 623 67 89
банер

Як утеплити дерев’яний будинок

Деревина володіє низькою теплопровідністю. Тому будинки з бруса швидше прогріваються та краще утримують тепло всередині приміщень.

За своїми теплоізоляційними властивостями зруби в чотири рази перевищують аналогічні показники цегляних будинків. Так, стіна з оциліндрованого бруса діаметром 200 мм еквівалентна цегляній товщиною 890 мм. Для прикладу, нижче наводимо таблицю з порівнянням властивостей опору холоду різних будівельних матеріалів.

порівняння теплоізоляційних властивостей різних будівельних матеріалів

Однак для того, щоби дім з бруса був справді теплим, хорошого стінового матеріалу замало. Обов’язково потрібно подбати про якісні вікна та двері, надійне утеплення цоколя та горища, енергоефективну систему опалення тощо. Лише таким чином можна перешкодити витоку тепла з будинку та захистити себе від холодів. А зараз детальніше розповімо яким чином це зробити.

Зміст:

 1. Утеплення підлоги в дерев’яному будинку;
 2. Як утеплити стіни з бруса;
 3. Утеплення міжповерхового перекриття в зрубі;
 4. Як утеплити дах дерев’яного будинку;
 5. Спосіб утеплення вікон і дверей у домі з бруса.

Утеплення підлоги в дерев’яному будинку 

Щоби захистити зруб від потоків холоду, що проникає в житлові приміщення від землі, потрібно подбати про надійну ізоляцію підлоги.

Утеплення перекриття першого поверху дозволяє вирішити наступні проблеми:

 • Підвищена вологість приміщення;
 • Низька температура повітря в будинку;
 • Накопичення конденсату;
 • Виникнення грибків і плісняви всередині дерев’яних конструкцій.

Підлогу першого поверху можна утеплювати різними способами. Вибір конкретного з них залежить від типу основи перекриття, що буває у вигляді дерев’яних балок, опорних стовпів (лаг) і бетонної плити. Ми в своїй будівельній практиці для влаштування підлоги першого поверху використовуємо останній спосіб.

Цементно-піщана чорнова стяжка має такі переваги:

 • Довговічність;
 • Міцність;
 • Надійність;
 • Простота монтажу.

Стяжки часто виконують із використання самовирівнюючої суміші. Це дозволяє створити ідеальну основу для монтажу підлогового покриття та допомагає зекономити на матеріалах для чистових робіт.

Зазвичай на першому поверсі ми монтуємо водяну теплу підлогу. Це досить ефективна та економна система опалення, що дозволяє швидко та якісно обігріти будинок.

«Пиріг» теплої підлоги виконуємо в створі першого (обв’язуючого) поясу дерев’яного будинку, безпосередньо по цементно-піщаній чорновій стяжці.
Послідовність робіт буде наступною:

 1. Гідроізоляція;
 2. Еструдований пінополістерол – 50 мм;
 3. Фольгована плівка;
 4. Пластикові тримачі;
 5. Труба теплої підлоги;
 6. Суха стяжка;
 7. Клей;
 8. Керамічна плитка.

Водяна тепла підлога в дерев'яному будинку

Детальніше про монтаж теплої підлоги в дерев’яному будинку читайте тут.


Як утеплити стіни з бруса

Важливий чинник, що впливає на «теплоту» будинку – товщина стін. Щоби в оселі було комфортно жити протягом цілого року, діаметр стінового бруса повинен становити не менше 240 мм. Для відпочинкових і дачних помешкань достатньо буде колод товщиною 200 мм.

У процесі експлуатації дерев’яні будинки висихають і змінюють свої розміри. Цей процес відбувається нерівномірно, тому між брусами можуть виникати щілини. Щоби запобігти  витоку тепла з оселі, зруб конопатять.

Утеплення міжбрусових швівРаніше стіни дерев’яних будинків утеплювали за допомогою моху, паклі та войлоку. Однак ці матеріали абсолютно нетехнологічні, оскільки вбирають вологу та схильні до гниття. Конопачення за допомогою них – складний процес, що вимагає спеціальних навиків і який потрібно повторно виконувати раз на декілька років.

При монтажі «коробки» дерев’яного будинку, наші фахівці прокладають між брусами синтепоновий утеплювач. Цей матеріал оптимально підходить для захисту стін зрубу від продування.

До основних переваг синтепону належать:

 • Високі теплоізоляційні властивості;
 • Гігроскопічність (не вбирає вологу);
 • Пружність та еластичність;
 • Біостійкість (матеріал не гниє, в ньому не заводяться пилові кліщі та хвороботворні мікроорганізми);
 • Довговічність (синтепон не втрачає своїх властивостей з часом, тому немає потреби в проведенні повторного конопачення);
 • Антиалергенні властивості (матеріал цілком безпечний для здоров’я людини, тому з синтепону виготовляють ковдри, подушки, куртки, дитячі іграшки тощо);
 • Технологічність (швидко монтується, простий і зручний у використанні);
 • Доступність (матеріал можна запросто придбати у спеціалізованих магазинах, на відміну від моху);
 • Низька вартість.

Під час виконання опоряджувальних робіт, ми заробляємо міжбрусові шви спеціальним герметиком на акриловій основі. Герметизація суттєво підвищує теплоізоляційні властивості стін і покращує естетичний вигляд будинку, запобігає потраплянню вологи та шкідників у міжбрусові шви.

Детальніше про конопачення зрубу читайте тут.


Утеплення міжповерхового перекриття в зрубі

На відміну від першого поверху, міжповерхове перекриття виконують переважно з дерева.

Основою для підлоги другого поверху служать дерев’яні балки. Їх монтують у стіни ще на етапі спорудження «коробки» будинку. Між балками прокладаємо мінеральну вату товщиною 20 см. Знизу до перекриття кріпимо паробар’єрну плівку, рейку 3х7 і вагонку (або будь-який інший стельовий матеріал). Зверху монтуємо рейку 3х7, шумоізоляцію, OSB-плиту та чистове покриття. Матеріал для підлоги другого поверху можна вибрати будь-який: паркет, ламінат, коркове покриття тощо. Але для зрубу найкращим варіантом буде дерев’яна підлога. Вона екологічна, має високі звукоізоляційні характеристики та проста в ремонті (при потребі, можна легко виконати самостійну заміну зіпсованого елементу). А лакофарбові покриття роблять дерев’яні підлоги стійкими до впливу вологи, надають красивого зовнішнього вигляду та довговічності.

Утеплення міжповерхового перекриття в домі з бруса


Як утеплити дах дерев’яного будинку

Через покрівлю відбувається близько 30% витоку тепла з оселі. Тому при будівництві зрубу важливо подбати про надійну ізоляцію горища та мансардного поверху.

Утеплення даху в дерев’яному будинку має таку послідовність:

 1. Гідроізоляція – спеціальна плівка, що пропускає пару з приміщеня та запобігає проникненню вологи всередину будинку. Наші фахівці застосовують супердифузійну мембрану. Її кріплять до зовнішнього боку кроков за допомогою будівельного степлера.
 2. Обрешітка – служить каркасом для покрівельного матеріалу. Складається з контррейок 3х7 та лат 6х4 (або 3х7). Обрешітку монтують поверх гідроізоляційної плівки.
 3. Утеплювач. Сьогодні дахи утеплюють різними матеріалами. Найпопулярніші з них – мінвата, пінопласт, ековата, рідше – керамзит, пінофол, пінофлекс і еструдований спінений пінополістерол.

  Ми для утеплення покрівлі використовуємо мінвату. Наш вибір обґрунтований вагомими перевагами цього матеріалу:

  • Високі теплоізоляційні властивості;
  • Здатність витримувати високі температури;
  • Хороші звукоізоляційні властивості;
  • Стійкість до впливу шкідників;
  • Довговічність;
  • Зручність в експлуатації;
  • Доступна вартість.

  Спосіб монтажу мінвати:

  Мінвата дуже проста та зручна в застосуванні, тому монтаж можна виконати самостійно. Потрібно лише розмістити матеріал між кроквами.

  Для утеплення даху зрубу, ми використовуємо мінвату товщиною 20 см. Ширина листа повинна бути на декілька сантиметрів більшою, ніж відстань між кроквами. Це дозволить легше закріпити матеріал. Для надійнішої фіксації утеплювача, застосовують спеціальні капронові шпагати.

 4. Рейка 5х5 – кріплять поперек кроков. Всередину прокладають мінеральну вату товщиною 5 см. Це допоможе запобігти виникненню містків холоду.
 5. Паробар’єр – захищає утеплювач від негативного впливу вологи та гарячого повітря, що піднімаються вгору від житлових приміщень. Паробар’єр кріплять до рейок за допомогою будівельних скоб. Стики між плівкою проклеюють фольгованим скотчем.
 6. Рейка 3х7 – служить основою для монтажу стельового покриття.
 7. Фінішна обробка стелі.

У домі з бруса стелю можна виконати з будь-якого матеріалу. Однак ми рекомендуємо в якості фінішного облицювання застосовувати дерев’яну вагонку. Цей матеріал буде гармонійно поєднуватися зі стінами зрубу та додасть затишку Вашій оселі.

Утеплення покрівлі в дерев'яному будинку


Спосіб утеплення вікон і дверей у домі з бруса

Перш за все, вікна та двері в дерев’яному будинку повинні бути якісними. Ми рекомендуємо нашим замовникам обирати як мінімум п’ятикамерні рами з подвійними склопакетами та енергозберігаючим напиленням.

Дерев’яним будинкам властиво змінювати свої розміри та осідати. Тому монтаж вікон і дверей у зрубах має свою специфіку. Щоби вберегти віконні та дверні блоки від деформацій, їх по периметру одягають у спеціальні фальш-коробки. Зверху вирізають компенсаційний зазор. Його розмір повинен становити 3% від висоти самого блоку з обсадою включно. Отвір над вікном/дверима закладають мінеральною ватою. Під час осідання зрубу, компенсаційний зазор буде поступово зменшуватися, доки повністю не зникне.  Тому утеплювач обов’язково повинен бути м’яким. Отвори над вікнами та дверима суворо заборонено заробляти монтажною піною, оскільки цей матеріал після повного застигання буде перешкоджати природній усадці зрубу.

Із зовнішнього боку до утеплювача кріплять гідроізоляцію, а з внутрішнього – пароізоляційну плівку. Усі стики герметизують. Вікна та двері по периметру обшивають лиштвою. Ці накладні планки виконують дві важливих функції: по-перше, запобігають протягам і проникненню вологи всередину будинку; по-друге, приховують фальш-коробки з утеплювачами та надають стінам естетичного вигляду. На завершення, над віконними та дверними блоками монтують відлив. Цей пристрій відводить від стін дощову воду і, завдяки цьому, продовжує термін їхньої служби.

Спосіб утеплення вікон і дверей у будинку з бруса

Таким чином, щоби дерев’яний дім був затишним і комфортним, слід надійно утеплити міжбрусові шви, підлогу, міжповерхове перекриття, дах, вікна та двері, а також обладнати житло енергоефективною системою обігріву. Тільки таке комплексне рішення допоможе на 100% вберегти будинок від холодів і дозволить заощадити кошти з настанням опалювального сезону.

Цікавить енергоефективний
дерев’яний будинок із утепленням?

Ми усе Вам детально розповімо

Безкоштовна консультація

На початок статті

Поділитись:

Попередня стаття: Як прикрасити дерев’яний будинок до Нового року

Наступна стаття: Тепла підлога в дерев'яному будинку

Калькулятор
Бюджет (грн)
Гараж
12 Поверхів
Площа будинку (м2)