Пиломатеріали
Будівництво

UARU
Пиломатеріали (067) 807 35 74
Будівництво (067) 623 67 89
банер

Усадка дерев’яного будинку. Компенсатор усадки.

 1. Усадка дерев’яного будинку
 2. Яку усадку дає дерев’яний будинок: терміни зменшення брусу
 3. Як мінімізувати усадку будинку: компенсатор усадки, поняття та принцип дії
 4. Будинки з бруса під усадку
 5. Висновок

Плануючи будівництво та проживання в дерев’яному будинку, потрібно бути готовим до його певних особливостей. Мова йде про невід’ємний та закономірний процес усихання дерев’яних стін.

Усадка дерев’яного будинку

В процесі експлуатації будинок з оциліндрованого брусу певний час “дає усадку”.

Поняття “усадки” в дерев’яному будинку

Усадка – це природне зменшення початкових геометричних параметрів деревини, внаслідок втрати нею своєї вологості. В результаті цього кожен брус зменшується на кілька відсотків в радіальному та поздовжньому напрямку.

Зменшення в поздовжньому напрямку – незначне, тому в процесі будівництва ним можна знехтувати. А зміни, що відбуваються в радіальному напрямку кожного окремого бруса в стіні будинку на декілька міліметрів, призводить до деякого зменшення загальної висоти стін.

Причини усадки зрубу

Усихання дерев’яного будинку – незворотній процес, пов’язаний з особливостями будівельного матеріалу. Розглянемо основні причини зменшення розміру стін у оселі з дерева:

 • Внаслідок усихання матеріалу, коли деревина природним чином втрачає свою вологість;
 • Внаслідок механічного впливу – дерев’яний матеріал стискається під навантаженням брусу, розташованому в верхній частині споруди. Тобто, будинок просідає під власною вагою.

Механічну усадку простіше мінімізувати, а з природною – боротися складніше.

Крім того, на процес усадки будинку з бруса здійснюють вплив певні чинники, зокрема:

 1. Матеріал, який використовується для будівництва.
 2. Розміри матеріалу – довжина та ширина колоди.
 3. Ступінь вологості деревини.
 4. Порода деревини.
 5. Сезон здійснення будівельних робіт.
 6. Розміри будівлі.
 7. Наявність тіні.
 8. Просторове розміщення будівлі.

Усадка будинку зі зрубу – є природним та невід’ємним процесом будівництва якісного житла. Тому, уникнути її не можливо. Але контролювати процес та забезпечити його компенсацію – є обов’язковою умовою будівництва.

Для мінімізації негативного впливу названих факторів, потрібно звернутися до кваліфікованих фахівців. Спеціалізовані компанії, що роками займаються будівництвом з дерева, спираючись на досвід та професійність спеціалістів, здатні забезпечити найкращі умови для зведення оселі з бруса та забезпечити безпроблемний перебіг процесу усихання зрубу. 

foto na sayt

Яку усадку дає дерев’яний будинок: терміни зменшення брусу

Точно визначити скільки усадки дає будинок практично неможливо. Загалом, оселя з оциліндрованого брусу дає основне усихання в перший рік після зведення. Саме у період першого опалювального сезону, дерев’яний брус фактично «сідає» на місце. За перший рік відбувається усадка 3-4% по висоті стін.

Для соснового брусу природної вологості (21% – 24%) величина вертикальної усадки стін внаслідок втрати вологості становить в середньому 3% на кожен метр висоти.

Процес повної усадки будинку може тривати до 6 – 8 років. На перший рік припадає 80 – 90% від її розмірів.

Явище усадки враховується в процесі зведення дерев’яного будинку. Разом з тим, варто відмітити, що вертикальні конструкції такої усадки не дають. В результаті такої різниці між усадкою дерева вздовж та впоперек, ці деталі осаджуються непропорційно усадці стін будинку. Для цього у вертикальні конструктиви встановлюють компенсатори усадки зрубу з металу. Вони допомагають знизити можливі ризики деформації споруди.

Як мінімізувати усадку будинку: компенсатор усадки, поняття та принцип дії

Для зменшення негативного впливу процесу усихання оселі з дерева, її монтують за певними технологіями. Зокрема, спеціалісти компанії “ДеревоДім” використовують компенсатори, що суттєво мінімізують наслідки усадки. 

Компенсатори усадки – це пристосування, яке також називають гвинтовим домкратом, ліфтом або регулювальним гвинтом, призначений для того, щоб усадка відбувалася рівномірно. 

Пристрій складається з:

 • регулювального анкера-шпильки;
 • фіксуючих гайок;
 • і двох пластин – опорної і відповідної.

Принцип дії та правила монтажу

Компенсатори усадки брусу встановлюються на кожен вертикальний стовп зверху або знизу.

Не допускається вибіркова установка компенсаторів, вони повинні монтуватися у всі колони.

Для цього в колоні висверлюється отвір, відповідно до  розмірів шпильки  компенсатора. Коли будинок сідає, гайку на компенсаторі підкручують.

Таким чином, бруси, що спираються на стовп, не зависають. Протягом першого року необхідно щоквартально контролювати компенсатор і при необхідності підкручувати його. В подальшому контроль вже не буде таким частим.

Якщо всі роботи виконані правильно, то можна уникнути дефектів та перекосів

Компенсатори  можуть бути різних розмірів, залежно від тих навантажень, що будуть іти на нього.

Якщо це невеликі навантаження, то можна використовувати металічні пластини – 150*150 мм. При цьому товщина її може становити більше 20 мм.

Перед початком будівництва необхідно розуміти усі особливості обраного матеріалу. При правильному здійсненні компенсації усадки можна звести надійний та міцний будинок, який прослужить Вам не одне десятиліття.

Будинки з бруса під усадку

Будинок під усадку – варіант зведення дерев’яної оселі за особливою технологією, що дає змогу запобігти багатьох негативних проявів, пов’язаних з процесом усадки. 

Будівництво таких будинків здійснюється з дотриманням певних правил: 

 • Необхідно вивчити усі пункти встановлення, перевірити роботу домкрата.
 • Кількість членів бригади повинна бути не менше як 4 чоловіки.
 • Обов’язкове використання касок для захисту голови. Взуття повинно бути міцним, надійним та закритим.
 • Не допускається жорстке кріплення віконних рам до віконного отвору. Спершу влаштовується окосячка (вона ж обсада, обсадна коробка), завдяки конструкції при деформації будинку вікно трохи переміщається і на сам віконний блок не передається навантаження.
 • Обов’язковим є монтаж компенсаторів, що забезпечують рівномірне осідання будинку.

Варто пам’ятати, що у випадку, якщо не буде враховано особливості усадки будинку і вчасно не будуть застосовані компенсаційні заходи, то вона може призвести до негативних наслідків.

Для того, щоб колоди не розтріскувались, все частіше застосовують прийом компенсаційних пазів. У брусі роблять спеціальні пропили, що знімають напругу. Завдяки такому підходу, переважна більшість тріщин, що утворюються в брусах при усадці, візуально невидимі, оскільки спрямовані візуально вгору від серцевини, або ж вертикально вниз – за рахунок наявності посадочного місця.

kompensator-usadki-1

Висновок

Усадка будинку – незворотній процес, який при правильному підході не впливає на фізико-технічні характеристики оселі. Для того, щоб цей процес відбувався непомітно та не завдавав дискомфорту власникам зрубу, варто дотримуватися рекомендацій спеціалістів та ретельно підбирати фірму, що спеціалізуються на будівництві з дерева.

Спеціалісти компанії «ДеревоДім» знають усі тонкощі та технології зведення дерев’яного будинку та мають значний досвід у сфері будівництва дерев’яних споруд.

Компанія “ДеревоДім” вже більше десяти років працює на ринку будівництва. За цей час не один зведений будинок пройшов процес усадки, але завдяки сучасним технологіям, що ми використовуємо у процесі будівництва, він був абсолютно не помітний для господарів зрубу.

Цікавитесь особливостями усадки будинку з брусу?

Ми усе Вам детально розповімо

Безкоштовна консультація

Поділитись:

Попередня стаття: Геодезія земельної ділянки

Наступна стаття: Збірні будинки з брусу: особливості та переваги

Калькулятор
Бюджет (грн)
Гараж
12 Поверхів
Площа будинку (м2)